Tel: 690-998-102, 690-998-101
Email: biuro@offarchitekci.com.plDane:

LOKALIZACJA: ul. Waryńskiego, Mikołów

INWESTOR: Gmina Mikołów

POWIERZCHNIA UŻYTKOWA BUDYNKU: 4916,67m² 

POWIERZCHNIA PUM BUDYNKU: 4004,81m²

DATA PROJEKTU: 2022-2023

DATA REALIZACJI: -

Opis:

Projekt budynku komunalnego, wielorodzinnego, dwuklatkowego w Mikołowie przy ul. Waryńskiego. Budynek czterokondygnacyjny z piwnicami, posiada 75 mieszkań z czego 6 przystosowanych w pełni do potrzeb osób niepełnosprawnych oraz trzy lokale usługowe w parterze. Mieszkania od 1-pokojowych do 4 pokojowych.

Budynek został zaprojektowany w taki sposób aby w strefie skrzyżowania ulic, na przeciwko istniejącego szpitala miejskiego wytworzyć plac służący nie tylko mieszkańcom projektowanego budynku ale również okolicznych budynków i pracownikom i pacjentom szpitala. W tej strefie zlokalizowano lokale usługowe w parterze budynku których wejścia dostępne są z projektowanych podcieni oraz niewielki parking dla samochodów. Na placu zaprojektowano również zieleń oraz ławki. Wzdłuż ulic poprowadzono chodniki i drogi rowerowe.

Z drugiej strony, od strony projektowanej wewnętrznej ulicy z miejscami parkingowymi zlokalizowanymi po obu jej stronach, wytworzono atrium o charakterze bardziej prywatnym. W tej strefie zlokalizowano strefę wypoczynkową z zielenią urządzoną i ławkami. Zaprojektowano również plac zabaw w północnej części działki. Położony on jest w odległości zapewniającej łatwy dostęp a jednocześnie takiej aby nie generować hałasu mieszkańcom pobliskich mieszkań. 

Bryła budynku jest prosta, wykończona z jednej od strony płytkami klinkierowymi w kolorze ciemno-szarym, z drugiej natomiast tynkiem białym ze wstawkami tynku czarnego i płyt HPL. W części klinkierowej zaprojektowano balkony typu loggia ze szklanymi balustradami. W pozostałej części balkony prefabrykowane z balustradami wyłożonymi płytami HPL. Ostatnia kondygnacja została cofnięta względem elewacji frontowej pozostałych kondygnacji poniżej co wytworzyło długie balkony dla mieszkań położonych w lini ulicy Waryńskiego.